Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • PTPR
  • PTPR
  • PTPR
  • PTPR
  • VIII Konferencja

Procedury dla dyspozytorów medycznych gotowe

włącz .

procedury PTPR

Po kilkumiesięcznych pracach powstał zestaw 32 procedur, które mają stanowić bazę wiedzy i pomoc w podejmowaniu decyzji przez dyspozytorów medycznych. Dokument obejmuje m.in. wezwanie do dziecka, wypadek komunikacyjny czy zdarzenie masowe. Szczegółowo opisana jest również procedura odmowy wysłania karetki. 

W opracowaniu materiału wzięło udział ośmiu specjalistów i profesjonalistów w zakresie ratownictwa medycznego, których dodatkowo wspierali eksperci z całej Polski.

 

Materiał powstał dzięki wspólnej inicjatywie Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskiej Rady Ratowników Medycznych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego i Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych. W pracach nad procedurami udział brali m.in. dyspozytorzy medyczni, ratownicy medyczni, specjaliści pielęgniarstwa ratunkowego oraz lekarze – specjaliści medycyny ratunkowej. Członkowie zespołu podczas prac korzystali z własnej wiedzy i doświadczeń, a także dokonali analizy procedur obowiązujących dyspozytorów medycznych w innych krajach. Algorytmy zostały przygotowane w oparciu o polskie przepisy prawa i z uwzględnieniem polskich zasad organizacji systemu ochrony zdrowia oraz warunków działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. 

Skład zespołu:
Robert Gałązkowski – przewodniczący,
Marcin Podgórski – sekretarz,

członkowie:
Stefan Balawajder,
Artur Bociański,
Mateusz Komza,
Robert Kozłowski, - PTPR – konsultant wojewódzki pielęgniarstwa ratunkowego
Grzegorz Rębacz,
Paweł Wnuk.

Stali eksperci zespołu:
d
r n. med. Marek Króliczak,
dr n. med. Grzegorz Michalak,
dr n. med. Anna Nielepiec – Jałosińska,
dr n. med. Małgorzata Popławska,
dr n. med. Jerzy Rekosz.

Procedury zyskały akceptację Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego Marek Maślankę, Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Poszczególne problemy ujęte są w punkty, które krok po kroku podpowiadają dyspozytorom medycznym, jakie czynności powinni wykonać. W każdej procedurze zawiera się też zestaw pytań, jakie dyspozytor medyczny powinien zadać zgłaszającemu w konkretnej sytuacji. Algorytmy opracowane zostały tak, aby jak najbardziej wspomóc dyspozytora medycznego w procesie podejmowania decyzji.

Zestaw procedur przekazany został do wiadomości ministrowi zdrowia.

Następnie procedury zostaną rozesłane do wszystkich jednostek ratownictwa medycznego w Polsce, które posiadają w swoich strukturach dyspozytornie medyczne. Od stycznia 2014 roku ruszą również szkolenia dla dyspozytorów medycznych, na temat tego, jak z przygotowanych procedur korzystać.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dyspozytorzy medyczni muszą być ratownikami medycznymi, pielęgniarkami systemu lub lekarzami systemu. Muszą mieć za sobą co najmniej pięcioletni staż pracy przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala. Dyspozytorzy medyczni mają ustawowy obowiązek doskonalenia zawodowego.

PTPR Facebook