Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • PTPR
  • PTPR
  • PTPR
  • PTPR
  • VIII Konferencja

spotkanie w sprawie wypracowanie wytycznych postępowania dla ZRM

włącz .

25 czerwca w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie w sprawie wypracowanie wytycznych postępowania dla Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) w Ostrych Zespołach Wieńcowych z uniesieniem odcinak ST (OZW STEMI). Spotkanie było kontynuacją wcześniej prowadzonych rozmów z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, gdzie zwracano uwagę na problem postępowania z pacjentem z zawałem serca w opiece przedszpitalnej. W spotkaniu na zaproszenie konsultanta krajowego w dziedzinie  medycyny ratunkowej prof. Jerzego Ładnego wzięli min udział:

prof. J. Stępińska - Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

prof. J. Dudek - Prezes Asocjacji Sercowo Naczyniowej PTK

prof. G. Opolski - Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiologii

Dr W. Miciński – Krajowa Sekcja Ratownictwa Medycznego

Dr M. Popławska – Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego

Dyr. A. Kosowski – Dyrektor Departamentu ds. Służb Mundurowych NFZ

mgr S. Nawrot – Polska Rada Ratowników Medycznych

mgr M. Maślanka Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego

Barbra Rumian - Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego

mgr A. Kopta, mgr M. Mikos - Społeczny Komitet Ratowników Medycznych

Dyr. B. Bańczak – Matysiak  z/ca Dyr. DSOZKRMIOIN

Dyr. G. Michalak – konsultant wojewódzki medycyny ratunkowej

                Celem spotkania było wypracowanie rekomendacji, które mogły by stanowić podstawę do wdrożenia zaleceń postępowania dla ZRM.  Omawiano  wykonywanie teletransmisji, możliwości konsultacji telefonicznej z każdym ośrodkiem kardiologii inwazyjnej, wdrażanie leczenie p/płytkowego, możliwość wykonywania elektroterapii w pełnym zakresie oraz transportu pacjentów bezpośrednio do pracowni hemodynamiki z pominięciem SOR.
                Krytyczne stanowisko w imieniu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej wobec przedstawionych i dyskutowanych propozycji przesłał w formie listu prof. Juliusz Jakubaszko. Stanowisko to nie spotkało się z aprobata występujących na spotkaniu osób.
Spotkanie zakończyło się podsumowaniem propozycji usprawnienia funkcjonowanie systemu w tym obszarze. Ostateczne rekomendacje zostaną przedstawione po zebraniu wszystkich uwag.

W chwili obecnej, każda ze stron będących na spotkaniu zobowiązała się do pisemnego przesłania swojego stanowiska w w/w kwestiach, by ustalić konsensus zaproponowanych zmian.

PTPR Facebook